ТОВ «Полтава-Сад» належить до провідних агропідприємств Лівобережжя України. В обробітку мають приблизно 6800 га землі на території Полтавської та Харківської областей. Понад третину цієї площі займають насінницькі посіви кукурудзи та соняшнику кращих світових оригінаторів. Вирощують у господарстві також кондитерський соняшник і унікальну для України культуру коріандр. Окрім цього, частину земель відведено під картоплю та моркву.

 

Таке розмаїття напрямів агровиробництва саме по собі зумовлює потребу в інноваційних підходах до справи. Як розповідає співвласник ТОВ «Полтава-Сад» Дмитро Штанько, доводиться експериментувати, шукаючи ефективніші технології. Наприклад, перейшли від класичної оборотної оранки до стріп-тіллу. На сьогодні під смуговий обробіток ґрунту відведено вже 600 га під насінництво.

― Ми почали зі 100 га під стріп-тілл і поступово розширюємо ці площі. Чому саме стріп-тілл? По-перше, це цікава технологія, а я люблю цікаві речі. По-друге, це очевидна економія ресурсів, зокрема пального та добрив. І нарешті, стріп-тілл істотно спрощує нам роботу восени. Ти зібрав урожай і можеш перевести подих, а не морочити собі голову з плугами, ― напівжартома розпочинає розмову Дмитро Штанько.

А якщо серйозно, то, за словами співвласника господарства, стріп-тілл ― це безумовно набагато менш енерговитратна технологія, водночас вона забезпечує відчутно вищу врожайність посівів.

― Наведу приклад: ми на одному полі, та ще й на зрошенні два роки поспіль не могли досягти запланованої врожайності по оранці. На третій рік там здійснили смуговий обробіток ґрунту й взяли 120% від плану. Я вважаю, що стріп-тілл ― це чудова технологія, ― пояснює наш співрозмовник.

Для смугового обробітку ґрунту в господарстві «Полтава-Сад» придбали в компанії «Агротерра» два американські агрегати DAWN Pluribus ― 8-рядний та 16-рядний. За їх допомогою восени чи навесні можна нарізати смуги на потрібну глибину, залишаючи пожнивні рештки у міжряддях. Під час сівби сівалка іде точно по оброблених смугах, у яких з осені накопичилася волога.

Для сівби кукурудзи вже багато років використовують сівалки Kinze. Кілька років тому вирішили дообладнати їх на сучасний лад, зробити більш точними й завдяки цьому підвищити врожайність. Тюнінгувати посівні машини вирішили обладнанням відомої американської компанії Precision Planting разом з ексклюзивними інноваційними рішеннями від компанії «Агротерра».

― Precision Planting не потребує додаткової реклами. Усі знають, що це справді ефективні технології, які приносять результат. Однак я дуже ретельно вивчав це питання, дивився відеоролики, в яких американські фермери розповідають про власний досвід використання рішень Precision Planting, і зрештою зацікавився цією темою. Цьому сприяла й участь у надзвичайно інформативній та цікавій конференції, яку щороку проводить «Агротерра». На насіннєвих посівах для нас надзвичайно важливими є точна норма висіву, рівномірний розподіл насіння у рядку, правильна глибина, взагалі всі налаштування сівалки, щоб отримати максимальний врожай і в підсумку більший прибуток, ― пояснює Дмитро Штанько.

Технічні рішення від Precision Planting на полях ТОВ «Полтава-Сад» використовують третій рік поспіль.

― Точність і якість висіву, розкладка зерен у рядку, рівномірні дружні сходи ― з Precision Planting ці показники набагато кращі, аніж у нас було до цього. Ми взагалі намагаємося покращити кожен елемент технології. Зокрема, у нас усі сівалки переобладнані під рідкі добрива: вносимо азот із сіркою, а також біологічні стимулятори, ― розповідає аграрій.

Цікаво, що монтаж обладнання Precision Planting здійснювали не на нові сівалки, а на машини, котрі відпрацювали вже добрих 10 років. Це жодним чином не вплинуло на точність та надійність роботи Precision Planting, адже такі технології дають змогу посівній техніці після переобладнання працювати на рівні з новими моделями кращих виробників.

Директор компанії «Агротерра» Костянтин Хоменко розповідає про обладнання Precision Planting, встановлене на сівалки Kinze у ТОВ «Полтава-Сад».

Вакуумні висівні апарати точного висівуvSet2 ― це «серце» висівної секції Precision Planting. Вони забезпечують високий рівень сингуляції насіння, до 98‒99%, та майже повністю унеможливлюють появу двійників.
Система електроприводів висівних апаратів vDrive дає змогу змінювати норму висіву з кабіни трактора, автоматично відключати висів на перекриттях, значно підвищити точність висіву всіх культур, компенсувати норму на поворотах. vDrive заощаджує до 5% насіння, завдяки точному автоматичному відключенню кожного ряду в разі перетину вже засіяних ділянок.
Швидкісна висівна трубка SpeedTube дає змогу точно розміщувати насіння у рядку на будь-якій швидкості ― традиційні насіннєпроводи просто не можуть це зробити, рухаючись швидко. Завдяки SpeedTube, проводять якісний висів на збільшеній швидкості. Секрет полягає в транспортувальній стрічці, яка усуває вільне падіння насіння. Тут немає можливості рикошету. Навіть з подвоєною швидкістю ви можете бути впевнені, що кожне зерно буде покладене на потрібне місце і це буде стабільно.
Система автоматичного гідравлічного регулювання глибини висіву DeltaForce забезпечує постійну глибину висіву на всіх ділянках поля без переущільнення ґрунту в борозні. Система автоматично змінює необхідне зусилля на сошник у разі зміни типу або щільності ґрунту, наприклад під час сівби у вологий ґрунт, або за технологією ноу-тілл.
Високоточні датчики Smart Firmer призначені для вимірювання в онлайн-режимі вологості ґрунту, температури ґрунту на глибині висіву, структури ґрунту, наявності пожнивних решток у борозні, рівня органічної речовини та навіть відповідно до відсотка гумусу дають змогу зменшувати або збільшувати норму висіву.

― Йдеться про комплексне повноцінне переобладнання посівних агрегатів, завдяки чому ви досягаєте як підвищення врожайності культур, так і зниження виробничих витрат. Усі процеси можна контролювати за допомогою зручного інформативного монітора Precision Planting, ― пояснює Костянтин Хоменко

Монітор 20/20 SeedSense дає змогу стежити за процесом сівби та контролювати його просто з кабіни трактора. Вологість ґрунту, температура ґрунту в борозні безпосередньо в момент сівби, однорідність ґрунту та наявність післяжнивних решток у борозні, вміст органічних речовин у ґрунті, дотримання висівними секціями заданої робочої глибини, притискне зусилля, вага висівних секцій, що передається на опорні колеса, якість руху висівних секцій по поверхні ґрунту, сингуляція, норма виливу рідини, високоточні дані про врожайність ― це фактично повний спектр інформації, яка дає змогу корегувати умови висіву в режимі реального часу.

Завважимо, що насіннєва кукурудза потребує надзвичайно точного висіву. Водночас зволікати із сівбою також не можна, адже весняна волога стрімко тікає з ґрунту. Ці дві вимоги дуже непросто поєднати, бо за звичайних умов зі збільшенням робочої швидкості може страждати точність висіву.

Натомість у господарстві «Полтава-Сад» перехід на застосування технологій Precision Planting дав змогу сіяти зі швидкістю 10 км/год, а не 6‒7 км/год, тобто на третину підвищити продуктивність роботи без втрати якості сівби. Наступним кроком став монтаж системи SpeedTube, що у поєднанні із запланованим оновленням парку тракторів дасть змогу сіяти вже зі швидкістю 15 км/год ― удвічі швидше, аніж найсучасніші сівалки.

― Завдяки переобладнанню сівалок із Precision Planting, ми отримали цілковитий контроль за процесом сівби просто з офісу― бачимо, чи рівномірно сіє сівалка, чи дотримується всіх заданих налаштувань. Це дуже зручно й дає змогу запобігти проблемам чи втратам, ― розповідає Дмитро Штанько. ― Precision Planting працює дуже чітко ― там, де вже було посіяно, там ― де край поля, висівні секції миттю відключаються. Раніше траплялися перекриття, пересіви, а тепер у нас взагалі немає такої проблеми ― немає перевитрати ані насіння, ані міндобрив. Якщо все налаштовано як слід, то просто приємно працювати.

Слова керівника господарства підтверджує агроном із насінництва ПП «Ісіда-Д» Дмитро Леончік, котрий безпосередньо контролює процес сівби на ділянках гібридизації кукурудзи.

― Раніше з базовим оснащенням сівалок Kinze ми не могли контролювати всі параметри висіву, зокрема притискне зусилля. Тепер монітор 20/20 SeedSense від Precision Planting показує нам усі базові показники та забезпечує повний контроль висіву. Ми відразу розуміємо: чи сівалка працює добре, чи сівалка не в належному стані. Грубо кажучи, раніше мені треба було перекопати пів поля, щоб зрозуміти, чи якісно посіяла сівалка, чи ні. Тепер, завдяки Precision Planting, я можу регулювати весь процес із кабіни трактора.

Співвласник ТОВ «Полтава-Сад» віддає належне професійному підходу компанії «Агротерра», котра вже багато років поспіль впроваджує в Україні справді інноваційні технології.

― На конференції компанії «Агротерра» я побував 2021 року. Там було настільки цікаво та багато в чому нове для мене, що я зрозумів, що все, що я робив до цього, потрібно забути й робити по-новому! Буквально відразу після конференції ми почали змінювати нашу техніку, обладнання і все, що було в наявності в дилера, монтували на свої сівалки. Це стало якісним поштовхом до оновлення нашої технології, оптимізації витрат ресурсів, підвищення врожайності та в підсумку збільшення прибутку, ― говорить Дмитро Штанько. ― Раджу всім аграріям, хто хоче вдосконалити свою технологію вирощування, звертатися до компанії «Агротерра». Ви дізнаєтеся для себе багато нового та цікавого.